Investitor: Crodux plin d.o.o., Savska Opatovina 36, 10000 Zagreb
Predmet Ugovora: Usluga usmjerenog horizontalnog bušenja (HDD) s povlačenjem cijevi DN 400 (jet drill postupak) na mjestu prolaza plinovoda ispod rijeke Save na lokaciji Slavonski Brod po principu “KLJUČ U RUKE”
Nositelj ugovora: Feromihin d.o.o., Moslavačka 22, 10315 Novoselec
Uvođenje u posao: 22.07.2019.
Planirano puštanje u rad: 01.04.2021.
Lokacija projekta: ispod rijeke Save, na lokaciji Slavonski Brod
S ponosom objavljujemo da je tvrtka Feromihin 26.03.2021. uspješno izvršila proces horizontalnog bušenja (HDD) s povlačenjem cijevi DN 400 ispod rijeke Save na lokaciji Slavonski Brod, u svrhu opskrbe prirodnim plinom Rafinerije nafte Brod. Navedenim postupkom obuhvaćena je prenamjena cjevovoda za transport naftnih derivata u izravni plinovod. Zahvat je izveden na području RH, u Brodsko-posavskoj županiji, jugozapadno od Slavonskog Broda.
Umjesto prvobitno planirane izgradnje visećeg mosta iznad rijeke Save, donijela se odluka o provlačenju nove cijevi 16“ (DN 400 – jet drill postupak) ispod rijeke Save. To je učinjeno tehnologijom horizontalnog usmjerenog bušenja (HDD) uz upotrebu radijskog navođenja kojim se Rafinerija nafte Brod spojila na plinski transportni sustav RH. Za plinovod ispod rijeke Save izrađeno je idejno rješenje (Mašinoprojekt – Biro za strojogradnju i energetiku d.o.o.).
Novi plinovod ispod rijeke Save smjestio se na udaljenosti od cca 15-30 m uzvodno od postojećeg mosta produktovoda. Plinovod je izveden na dubini od cca 5 do 15 m ispod korita rijeke Save, u duljini od cca 390 m. Za izgradnju plinovoda koristile su se čelične cijevi prema API 5L X52, debljine stijenke 6,4 mm. Plinovod će se spojiti na blokadne stanice izvedene od strane Republike Hrvatske, odnosno od strane Bosne i Hercegovine.
Horizontalno usmjereno bušenje, uz upotrebu radijskog navođenja, izvodi se uz pomoć specijaliziranog stroja i alata. Stroj za bušenje nalazit će se na području Republike Hrvatske, gdje će se izvesti pilotiranje i proširivanje jame do potrebnog promjera za uvlačenje čelične cijevi. Osim toga, stroj smješten na području Republike Hrvatske uvući će čeličnu kolonu koja će se pripremiti unutar granica Rafinerije nafte Brod.
Procijenjena količina tekućine za bušenje, koja ovisi o promjeru bušotine, iznosi oko 200 m3. Navedena tekućina sastoji se od vode, zemlje, pijeska i bentonita. Od 200 m3 tekućine 100 m3 čini voda, 10 m3 bentonit, a ostatak zemlja i pijesak. U RH će izaći približno 10% tekućine, na strani BiH oko 90%. Na obje strane pripremit će se jame za bušenje koje će se dodatno obložiti vodonepropusnim materijalom, kako bi se izbjeglo izlijevanje tekućine za bušenje u tlo.
Opis postupka
HDD metoda (engl. horizontal directional drilling) koristi se za podzemno, horizontalno, usmjereno bušenje, uz upotrebu radijskog navođenja. Postupak HDD bušenja je ekonomičan i vremenski brzo izvediv. Ne ostavlja negativne posljedice po okoliš niti tijekom niti nakon izvođenja radova. Po završetku bušenja uspostavit će se prvobitno stanje.
Postupak bušenja sastoji se od tri osnovne faze:
- Faza 1 – izrada pilotne bušotine
- Faza 2 – širenje bušotine do ciljanoga promjera
- Faza 3 – ugradnja – uvlačenje cijevi u bušotinu
U prvoj fazi glava pilotne bušotine usmjerava se prema poprečnom presjeku, omogućujući redovito praćenje točnosti smjera i dubine bušenja. Po završetku izvedbe na bušeće se šipke prišvsti proširivač.
U drugoj se fazi povratno bušenje, odnosno proširivanje bušotine, izvodi dodavanjem tekućine za bušenje. Tekućina služi stabilizaciji bušotine, iznošenju viška materijala te podmazivanju cijevi koje se ugrađuju.
Kada je zaključen postupak proširivanja na konačni promjer, bušaćoj se garnituri odstrani proširivač te se bušaće šipke potisnu nazad do izlazne jame. U trećoj fazi tamo se iznova namjesti primjeeni proširivač. A straga se na njega, preko rotirajućeg konektora, namjesti cijev za uvlačenje.
Oprema za izvođenje radova: bušeća garnitura, hidraulična jedinica, rezni alati, sustav praćenja, bušaće šipke, svrdlo (proširivač), zvono, tekućina za bušenje, jedinica za miješanje, uređaj za recikliranje, spremnici za vodu i crpke, valjci i roleri za podmetanje, dizalica za potrebe prenošenja.